GRANICE STATUSU DROBNEGO PRODUCENTA WINA Z UPRAW WŁASNYCH
Polska ustawa winiarska, tj. ustawa z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich określa status drobnego producenta wina z upraw własnych oraz przysługujące mu przywileje.
Za drobnego producenta wina z upraw własnych uznajemy producenta wina spełniającego wymagania określone dla drobnego producenta w rozumieniu art. 2 ust. 3 rozporządzenia 2018/273, który wyrabia w danym roku winiarskim, biorąc pod uwagę średnią roczną produkcję co najmniej z trzech kolejnych lat winiarskich, średnio mniej niż 1000 hektolitrów wina, wyrobionego z surowców
pochodzących z:
a) upraw własnych winorośli lub
b) upraw winorośli położonych na obszarze województwa, w którym jest zlokalizowane miejsce wyrobu wina, lub powiatów sąsiadujących z tym województwem, w ilości nie większej niż 50% wagowo wszystkich surowców pochodzących z upraw winorośli.
Aby kupować winogrona bez utraty statusu drobnego producenta wina z upraw własnych konieczne jest zatem spełnienie następujących warunków:
- produkcja wina w ilości do 1000 hl wina (limit liczony jako średnia z trzech kolejnych lat winiarskich)
- surowiec (winogrona) pochodzący z upraw własnych winorośli (winnicy zarejestrowanej w ewidencji prowadzonej przez KOWR)
- zakup surowca z winnic zarejestrowanych w KOWR, znajdujących się na terenie tego samego województwa co nasza winiarnia lub powiatów sąsiadujących z tym województwem w ilości maksymalnie 50% wagowo wszystkich surowców
Odwrotnie, traci ten status producent wina, który:
- produkuje więcej niż 1000 hl wina rocznie (średnio)
- kupuje winogrona w ilośi większej niż 50% wagowo wszystkich surowców
- kupuje winogrona z winnic zlokalizowanych w innych województwach czy państwach UE
Drobny producent wina wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich:
1. opracowuje w formie pisemnej i wdraża system kontroli wewnętrznej wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich obejmujący co najmniej określenie:
- częstotliwości i sposobu pobierania próbek do badań jakości tych wyrobów
- metod przeprowadzania badań jakości tych wyrobów
- sposobu postępowania z tymi wyrobami niespełniającymi wymagań w zakresie jakości
2. posiada plan obiektów budowlanych przeznaczonych do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich
3. wyznacza osobę odpowiedzialną za kontrolę jakości wyrobów winiarskich
Do 15 wrzenia
BEZ STATUSU DROBNEGO PRODUCENTA
Działalność inna niż drobnego producenta wina z upraw własnych na zasadach określonych powyżej, to w tym rozlewu tych wyrobów przez tego samego przedsiębiorcę, który je wyrobił, lub rozlewu wyrobów winiarskich przez przedsiębiorcę, który ich nie wyrobił, stanowi regulowaną działalność gospodarczą, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich.
Tracąc status drobnego producent staje się zobowiązany do uzyskania wpisu w rejestrze działalności regulowanej prowadzonego przez Dyrektora Generalnego KOWR.
Poza obowiązkami wyienionymi wcześniej, dodatkowo:
1. posiada plan obiektów budowlanych przeznaczonych do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich
2. zapewnia spełnianie przez obiekty budowlane i urządzenia techniczne przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich wymagań określonych w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, sanitarnych i o ochronie środowiska, co potwierdza zaświadczenie wydane na jego wniosek przez:
- komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej,
- państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz
- wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
– właściwych ze względu na planowane miejsce wykonywania działalności
gospodarczej w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich.