KONTROLA SANITARNA

KONTROLA SANITARNA

SPROWADZANIE WINOGRON Z KRAJÓW UE 

Środki spożywcze znajdujące się w obrocie w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej mogą być wprowadzane do obrotu we wszystkich pozostałych państwach członkowskich na zasadach wzajemnego uznawania oraz swobodnego przepływu towarów.

Żywność pochodzenia niezwierzęcego przywieziona na terytorium RP z innego państwa członkowskiego nie podlega granicznej kontroli sanitarnej. Z tego też powodu, przedsiębiorca sprowadzający żywność do Polski z innego kraju UE nie ma obowiązku składania wniosku o dokonanie granicznej kontroli sanitarnej oraz świadectw spełniania przez te towary wymagań zdrowotnych, tak jak odbywa się to w przypadku środków spożywczych importowanych z państw trzecich. Przedsiębiorca, który sprowadza środki spożywcze z innego kraju Unii Europejskiej powinien posiadać dokumenty, które potwierdzają, że importowany produkt jest bezpieczny i spełnia wymagania jakości zdrowotnej.


IMPORT WINOGRON 

Kontroli podlegają towary określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu towarów, które podlegają granicznej kontroli sanitarnej. Są tam między innymi: winogrona, świeże lub suszone (CN 0806)


ZGŁOSZENIE DO KONTROLI

Importerzy składają wnioski o dokonanie kontroli granicznej zgodne ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 lutego 2007 r. w sprawie wzorów wniosku o dokonanie granicznej kontroli sanitarnej oraz świadectwa spełniania wymagań zdrowotnych

Wniosek można złożyć na piśmie albo w formie elektronicznej – na skrzynkę ePUAP właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Złożony przez internet musi być podpisany podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym

Wniosek musi zawierać dane dotyczące:

  • nazwy towaru
  • wielkości partii
  • kraju pochodzenia
  • nazwy producenta
  • osoby odpowiedzialnej za towar
  • docelowego miejsca przeznaczenia towaru.

Czego dotyczą kontrole?

  1. stanu sanitarnego środka transportu;
  2. temperatury przewozu towarów łatwopsujących, które dla zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego muszą być przechowywane i przewożone w temperaturze zgodnej z deklaracją producenta, np. nie przekraczającej +10°C. Kontroli temperatury przewozu dokonuje się poprzez odczytanie temperatury w komorze ładunkowej oraz sprawdzenie zapisów z monitoringu temperatury w dokumentacji środka transportu. W przypadku braku zapisów z monitoringu temperatury bądź wątpliwości, co do jego prawidłowości należy sprawdzić temperaturę za pomocą termometru;
  3. warunków przewozu;
  4. ustalenia czy w czasie składowania i transportu nie wystąpiły okoliczności mające wpływ na bezpieczeństwo towarów, w tym kontrolę warunków składowania, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli temperatury składowania danej partii u odbiorcy w przypadku towarów, które dla zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego muszą być przechowywane w temperaturze zgodnej z deklaracją producenta, np. nie przekraczającej +10ºC.

W przypadku oceny negatywnej kontrolowanej partii towaru, właściwy państwowy inspektor sanitarny wydaje:

– Decyzję zakazującą wprowadzenia do obrotu lub przetwórstwa w kraju środka spożywczego/ składnika żywności/ substancji pomagającej w przetwarzaniu lub nakazującą jego zniszczenie.

– Decyzję zakazującą wprowadzenia do obrotu w kraju partii kwestionowanego materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu z żywnością.


KOSZTY

Za wykonywane czynności kontrolne pobiera się opłatę, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie opłat za czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach urzędowych kontroli żywności.