ZAKUP WINOGRON W WINNICACH W POLSCE
Każdy, polski producent wina ma prawo dokonać zakupu winogron od plantatorów winorośli. Może się do dokonać w dwóch zasadniczych reżimach:
- jako drobny producent wina z upraw własnych – wówczas winogrona te muszą zostać zakupione od plantatora winorośli, którego uprawy znajdują się na terenie tego samego województwa lub powiatów przylegających do niego w ilości do 50% wagowo – oznacza, to że aby nie stracić statusu i przywilejów drobnego producenta możemy dokupić jedynie połowę winogron od sąsiadów.
- w reżimie ogólwnym – bez ograniczeń ale i bez przywilejów przewidzianych dla drobnych producentów
W każdym przypadku plantator winorośli musi być wpisany do ewidencji winnic prowadzonej przez KOWR.
KOGO I GDZIE INFORMUJEMY O ZAKUPIE WINOGRON?
Informację o pochodzeniu winogron przeznaczonych do produkcji wina zgłaszany Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w informacji o zamiarze wyrobu wina.
JAKIE DODATKOWE OBOWIĄZKI ZWIĄZANE SĄ Z ZAKUPEM WINOGRON?
- Kupujący winogrona, stanowiące produkty rolne ma obowiązek zawarcia pisemnej umowy dostawy produktów rolnych
- Każdy kto nabywa, skupuje, przechowuje, obrabia lub przetwarza produkty rolne i jest jednocześnie płatnikiem podatku VAT, jest zobowiązany dokonywać wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa.
- Jeśli wyprodukowane z zakupionych owoców wina mają zostać oznaczone nazwą odmiany i rocznikiem, powinny przejść także proces certyfikacji.