Kategoria: AKCYZA I PODATKI

Czy produkcja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

Czy produkcja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

NIE. Zgodnie z art. Art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym – produkcja wyrobów akcyzowych (w tym napojów alkoholowych) może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem jednak produkcji:

  • wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych,
    od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od
    kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów
    akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych
    zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że
    wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od
    akcyzy ze względu na przeznaczenie
  • mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych
    z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3
    ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich,
    obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)
  • piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem
    przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży
  • mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego,
    dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od
    wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej
    od innego podmiotu
  • wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy
Czy produkcję win owocowych regulują te same przepisy co produkcję wina gronowego?

Czy produkcję win owocowych regulują te same przepisy co produkcję wina gronowego?

NIE. Określenie wino oznacza wyłącznie produkt otrzymywany w drodze całkowitej lub częściowej fermentacji alkoholowej świeżych winogron, rozgniatanych lub nie lub moszczu winogronowego. (ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych…). Tzw. wina owocowe zaliczane będą do kategorii  fermentowanych napojów winiarskich i regulowane zupełnie odrębnie.

Gdzie jesteś definicjo wina?

Czy niszczenie piwa w browarze wymaga zgłoszenia?

Czy niszczenie piwa w browarze wymaga zgłoszenia?

TAK. Podmiot przed dniem planowanego niszczenia piwa nieprzydatnego do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia informuje właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego o zamiarze ich niszczenia, podając datę i godzinę, rodzaj i ilość niszczonych wyrobów.

Czy browar musi zgłaszać urzędowi wszystkie warki?

Czy browar musi zgłaszać urzędowi wszystkie warki?

TAK. Podmiot produkujący piwo przesyła właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, co najmniej na dzień przed zamierzonym rozpoczęciem procesów produkcyjnych, pisemną informację zawierającą wykaz terminów warek piwa na następny okres, z podaniem daty i godziny rozpoczęcia i zakończenia gotowania warki.

Czy można naklejać w Polsce banderole na alkohole sprowadzane z innych krajów UE?

Czy można naklejać w Polsce banderole na alkohole sprowadzane z innych krajów UE?

TAK. Należy jednak pamiętać, że banderole podatkowe co do zasady powinny zostać nałożone na opakowania jednostkowe z alkoholem poza Polską. Jednak Ustawa o podatku akcyzowym dopuszcza nakładanie banderol podatkowych na wyroby sprowadzane z innych krajów UE w Polsce jednak tylko w składzie podatkowym.

Skład podatkowy jest to magazyn, który posiada specjalne zezwolenie uzyskane od Naczelnika US na prowadzenie składu. Prowadzący skład musi przejść skomplikowaną procedurę,  złożyć specjalne zabezpieczenie podatku akcyzowego, prowadzić określone rejestry i ewidencje, ale w zamian może min. przechowywać określone wyroby akcyzowe, w tym alkohol, bez płacenia podatku akcyzowego, przyjmować wyroby w procedurze zawieszonego poboru akcyzy z innych składów i zza granicy i również naklejać banderole podatkowe na terenie składu.

Niestety jest to jedyny wyjątek w przypadku sprowadzania alkoholi z innych krajów UE dający możliwość naklejania banderol u nas w kraju.

Czy rozliczając akcyzę na zasadzie przedpłaty mogę odliczać ubytki brzeczki?

Czy rozliczając akcyzę na zasadzie przedpłaty mogę odliczać ubytki brzeczki?

NIE. Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. a ustawy o podatku akcyzowym, ubytki wyrobów akcyzowych to wszelkie straty wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. Procedura zawieszenia poboru akcyzy jednakowoż łączy się bezpośrednio z prowadzeniem składu podatkowego. W związku z czym normy dopuszczalnych ubytków są ograniczone wyłącznie do rozliczenia akcyzy w składzie podatkowym.

Czy dodatki do piwa po fermentacji zmieniają wysokość akcyzy?

Czy dodatki do piwa po fermentacji zmieniają wysokość akcyzy?

NIE. Artykuł 3 ust. 1 dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych stanowi, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania piwa według skali Plato należy wziąć pod uwagę ekstrakt brzeczki podstawowej, nie uwzględniając przy tym substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych po zakończeniu fermentacji.

Czy winiarz musi wnosić przedpłatę akcyzy?

Czy winiarz musi wnosić przedpłatę akcyzy?

NIE. Przedpłata akcyzy jest procedurą pozwalającą na zwolnienie producenta wyrobu akcyzowego z obowiązku jego produkcji w składzie podatkowym. Winiarz wyrabiający „mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)” zwolniony jest z obowiązku produkcji w składzie podatkowym na podstawie odrębnego przepisu z z art. 47 ust 1. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11).

Czy winiarz musi produkować wino w składzie podatkowym?

Czy winiarz musi produkować wino w składzie podatkowym?

NIE. Co do zasady produkcja wyrobów akcyzowych musi odbywać się w składzie podatkowym, istnieją jednak pewne odstępstwa od tego obowiązku (art. 47 ust 1. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11). Jednym z takich wyjątków jest produkcja „mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)”.