FreshMail.pl

Tag: mały winiarz

Czy „mały winiarz” musi uzyskiwać wpis w sanepidzie?

Czy „mały winiarz” musi uzyskiwać wpis w sanepidzie?

TAK. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zakłady produkcyjne (tak, mowa także o naszej małej winiarni), które produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęcego, mogą rozpocząć działalność po zatwierdzeniu lub warunkowym zatwierdzeniu zakładu przez inspekcję sanitarną. Zatwierdzenie zakładu jest procedurą dość uciążliwą a z uwagi na technologię produkcji wina, często też kłopotliwą w praktyce. Niektóre zakłady produkcyjne, przy zachowaniu szczegółowych warunków określonych w przepisach, mogą rozpocząć działalność bez wspomnianego powyżej zatwierdzenia, jedynie na podstawie samego wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji SanitarnejJeden z takich przypadków dotyczy podmiotów prowadzących działalność w zakresie produkcji win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku kalendarzowego (art. 63. ust. 2 pkt 5).


Przywileje „małego winiarza”

Czy wino aromatyzowane można produkować na zasadach uproszczonych dla winiarza rolnika?

Czy wino aromatyzowane można produkować na zasadach uproszczonych dla winiarza rolnika?

NIE. Mówiąc o zasadach uproszczonych, mamy na myśli możliwość produkowania wina z winogron pochodzących z upraw własnych, w ilości do 1000 hl rocznie – co zwalnia między innymi, z obowiązku produkcji w składzie podatkowym, z konieczności rejestracji działalności gospodarczej czy konieczności zatwierdzenia zakładu przez inspekcję sanitarną (Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina)

Zasady te dotyczą jednak wyłącznie produkcji „wina” przez który należy rozumieć: produkt otrzymywany wyłącznie w drodze całkowitej lub częściowej fermentacji alkoholowej świeżych winogron, rozgniatanych lub nie lub moszczu winogronowego. Wino z dodatkiem substancji lub roślin będzie jednym z  aromatyzowanych produktów sektora wina (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 251/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych aromatyzowanych produktów sektora wina, uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 1601/91).


Pora na grzańca!

Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę korzystać z uproszczeń dla małych winiarzy?

Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę korzystać z uproszczeń dla małych winiarzy?

TAK. Warunkiem pozwalającym korzystać z pewnych uproszczeń przewidzianych dla małych producentów wina jest produkcja wina z winogron pochodzących z własnych upraw w ilości do 1000 hl rocznie. W przypadku gdy produkcja ta jest mniejsza niż 100hl można jednak takiej działalności nie prowadzić.

Czy nie będąc rolnikiem zarejestrowanym w KRUS, trzeba prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji wina?

Czy nie będąc rolnikiem zarejestrowanym w KRUS, trzeba prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji wina?

NIE. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646) wyłącza swoje stosowanie producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego, produkując wino z winogron pochodzących z upraw własnych. Nie wiąże jednak tego statusu z definicją rolnika w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.


Czy winiarz jest rolnikiem?

Czy produkcja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

Czy produkcja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

NIE. Zgodnie z art. Art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym – produkcja wyrobów akcyzowych (w tym napojów alkoholowych) może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem jednak produkcji:

  • wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych,
    od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od
    kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów
    akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych
    zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że
    wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od
    akcyzy ze względu na przeznaczenie
  • mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych
    z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3
    ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich,
    obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)
  • piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem
    przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży
  • mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego,
    dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od
    wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej
    od innego podmiotu
  • wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy
Czy winiarz musi wnosić przedpłatę akcyzy?

Czy winiarz musi wnosić przedpłatę akcyzy?

NIE. Przedpłata akcyzy jest procedurą pozwalającą na zwolnienie producenta wyrobu akcyzowego z obowiązku jego produkcji w składzie podatkowym. Winiarz wyrabiający „mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)” zwolniony jest z obowiązku produkcji w składzie podatkowym na podstawie odrębnego przepisu z z art. 47 ust 1. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11).

Czy winiarz musi produkować wino w składzie podatkowym?

Czy winiarz musi produkować wino w składzie podatkowym?

NIE. Co do zasady produkcja wyrobów akcyzowych musi odbywać się w składzie podatkowym, istnieją jednak pewne odstępstwa od tego obowiązku (art. 47 ust 1. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11). Jednym z takich wyjątków jest produkcja „mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)”. 

Czy producent wina musi płacić podatek od nieruchomości za pomieszczenia winiarni?

Czy producent wina musi płacić podatek od nieruchomości za pomieszczenia winiarni?

TAK. Budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych są zwolnione z obowiązku opłacania podatku od nieruchomości, mogą jednak służyć wyłącznie prowadzeniu działalności rolniczej (art. 7 ust.1 pkt 4 lit. b).

Działalność rolniczą należy rozumieć produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb (art. 1a ust. 1 pkt 6).

Działalność prowadzona przez winiarza nie staniwu działalności rolniczej w rozumieniu zapisów przedmiotowej ustawy o podatkach lokalnych.


Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U 1991 Nr 9 poz. 31)


Winiarnia a podatek od nieruchomości

Czy producent wina może rozliczać się podatkiem zryczałtowanym?

Czy producent wina może rozliczać się podatkiem zryczałtowanym?

NIE. Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy wyłącznie niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Opodatkowane w ten sposób mogą być między innymi przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem jednak przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych  produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (art. 1. ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym…) oraz (art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Sprzedaż wina będącego produktem akcyzowym nie może być zatem opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Czy mały winiarz musi płacić podatki?

FreshMail.pl