FreshMail.pl

Tag: przedpłata

Czy rozliczając akcyzę na zasadzie przedpłaty mogę odliczać ubytki brzeczki?

Czy rozliczając akcyzę na zasadzie przedpłaty mogę odliczać ubytki brzeczki?

NIE. Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. a ustawy o podatku akcyzowym, ubytki wyrobów akcyzowych to wszelkie straty wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. Procedura zawieszenia poboru akcyzy jednakowoż łączy się bezpośrednio z prowadzeniem składu podatkowego. W związku z czym normy dopuszczalnych ubytków są ograniczone wyłącznie do rozliczenia akcyzy w składzie podatkowym.

Czy winiarz musi wnosić przedpłatę akcyzy?

Czy winiarz musi wnosić przedpłatę akcyzy?

NIE. Przedpłata akcyzy jest procedurą pozwalającą na zwolnienie producenta wyrobu akcyzowego z obowiązku jego produkcji w składzie podatkowym. Winiarz wyrabiający „mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)” zwolniony jest z obowiązku produkcji w składzie podatkowym na podstawie odrębnego przepisu z z art. 47 ust 1. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11).

Czy winiarz musi produkować wino w składzie podatkowym?

Czy winiarz musi produkować wino w składzie podatkowym?

NIE. Co do zasady produkcja wyrobów akcyzowych musi odbywać się w składzie podatkowym, istnieją jednak pewne odstępstwa od tego obowiązku (art. 47 ust 1. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11). Jednym z takich wyjątków jest produkcja „mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)”. 

Czy destylacja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

Czy destylacja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

NIE. Zgodnie z art. Art. 47 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym – produkcja wyrobów akcyzowych (w tym napojów alkoholowych) może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem jednak produkcji mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego, dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy.

FreshMail.pl