FreshMail.pl

Tag: zezwolenie

Czy restauracja może kupować alkohol w sklepie detalicznym?

Czy restauracja może kupować alkohol w sklepie detalicznym?

NIE.

Przepisy prawa ograniczają zakupy napojów alkoholowych przez sprzedawców detalicznych (sklepy, restauracje, itp.) jedynie do podmiotów posiadających zezwolenie hurtowe. Oczywiście podmioty takie mogą zakupić napoje alkoholowe na inny użytek niż ich odsprzedaż (np. na wewnętrzną imprezę integracyjną, czy też do przyrządzania potraw). Podstawa prawna – art. 18 ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 ze zm.).
Czy sprzedaż drinków należy wliczać do wielkości sprzedaży napojów powyżej 18% alkoholu?

Czy sprzedaż drinków należy wliczać do wielkości sprzedaży napojów powyżej 18% alkoholu?

TAK. Niezależnie od zawartości alkoholu, jeśli drink ma dodatek napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, to na sprzedaż tego typu produktów musimy posiadać zezwolenie na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu (art. 18 ust. 14 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) i w tej kategorii należy też uwzględniać wielkość sprzedaży na potrzeby obliczania wysokości opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.


Opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

 

Czy mając zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 18% mogę sprzedawać drinki?

Czy mając zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 18% mogę sprzedawać drinki?

NIE. Jeśli drinki definiujemy jako mieszaninę napojów alkoholowych z wykorzystaniem napojów
zawierających powyżej 18% alkoholu, to na sprzedaż tego typu produktów musimy posiadać zezwolenie na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu (art. 18 ust. 14 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).


Mieszanie alkoholi w drinkach a rodzaj zezwolenia

Czy prowadzenie degustacji alkoholu wymaga uzyskania zezwolenia?

Czy prowadzenie degustacji alkoholu wymaga uzyskania zezwolenia?

NIE. Zezwolenia w Polsce wydawane są jedynie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Sama organizacja degustacji ma najczęściej charakter usługi szkoleniowej lub prezentacji danego produktu. Mamy zatem do czynienia nie ze sprzedażą (czy też podawaniem) napoju alkoholowego lecz z działalnością promocyjną lub usługą szkoleniową, których przedmiotem uwagi są napoje alkoholowe. Naturalnie przy organizacji degustacji należy zważać na inne przepisy prawa w tej materii, takie jak choćby zakaz organizowania publicznych degustacji.


Nielegalne degustacje?

Czy sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania koncesji?

Czy sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania koncesji?

NIE. Uzyskania koncesji w naszym kraju wymaga jedynie działalność w zakresie:

  1. poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla;
  2. wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjn
  3. wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
  4. przesyłania dwutlenku węgla w celu jego podziemnego składowania;
  5. ochrony osób i mienia;
  6. rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych;
  7. przewozów lotniczych;
  8. prowadzenia kasyna gry.

Na sprzedaż alkoholu wydawane są zezwolenia 😛


Koncesje w Polsce

Czy posiadając jedynie zezwolenie detaliczne można sprzedać alkohol na fakturę przedsiębiorcy, który nie ma żadnego zezwolenia?

Czy posiadając jedynie zezwolenie detaliczne można sprzedać alkohol na fakturę przedsiębiorcy, który nie ma żadnego zezwolenia?

TAK. Zezwolenie detaliczne na sprzedaż napojów alkoholowych upoważnia nas do sprzedaży alkoholu każdemu podmiotowi. Ograniczenia obejmują jednak jego nabywcę, który alkohol może skonsumować lub podarować w prezencie lecz nie może go odsprzedać.

 

 

Czy producent piwa jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi w każdym przypadku?

Czy producent piwa jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi w każdym przypadku?

NIE. Producent piwa jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, tylko jeżeli zbywa swoje wyroby przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia, o których mowa w art. 18 ust. 1.  ustawy o wychowaniu w trzeźwości – tj. zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.

Czy browar może sprzedawać swoje produkty bezpośrednio podmiotowi posiadającemu zezwolenie na obrót detaliczny?

Czy browar może sprzedawać swoje produkty bezpośrednio podmiotowi posiadającemu zezwolenie na obrót detaliczny?

TAK. Jednak zgodnie z art. 9(1) ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w takim przypadku konieczne będzie uzyskanie przez producenta zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi. Bez takiego zezwolenia producent piwa swoje wyroby może sprzedawać wyłącznie odbiorcom posiadającym zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi.

Czy potrzebuję koncesji by produkować wino?

Czy potrzebuję koncesji by produkować wino?

NIE. Produkcja wina jest działalnością regulowaną ale na jej prowadzenie, co do zasady, nie jest potrzebna specjalna zgoda. Inną sprawą jest handel winem. Tu konieczne jest zezwolenie na sprzedaż detaliczną lub hurtową. Warto pamiętać, że producent w pewnych przypadkach nie musi jednak uzyskiwać nawet tego dokumentu.

Koncesje natomiast… są na wydobycie paliw i produkcję materiałów wybuchowych 🙂

Koncesje w Polsce

Czy dla sprzedaży własnego wina do restauracji lub sklepu konieczne jest posiadanie zezwolenia hurtowego?

Czy dla sprzedaży własnego wina do restauracji lub sklepu konieczne jest posiadanie zezwolenia hurtowego?

NIE. Choć bezpośrednia sprzedaż wina od producenta wina do podmiotu posiadającego jedynie zezwolenie detaliczne nie jest możliwa, to należy pamiętać, że producenci, którzy nie posiadają zezwolenia hurtowego mogą sprzedać swoje wino do podmiotów, które takie uprawnienia mają, tj. do hurtowni.

Zezwolenie na sprzedaż wina z własnej winnicy

 

FreshMail.pl