Tag: akcyza

Czy można częstować domowym alkoholem podczas festynu?

Czy można częstować domowym alkoholem podczas festynu?

NIE. Z zastrzeżeniem omówionego poniżej wyjątku przewidzianego dla wyrobów domowych, produkcja alkoholu musi, co do zasady, odbywać się reżimie przewidzianym przez ustawę z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11).

Zwolniona z określonych prawem obowiązków produkcja domowa, musi jednak spełniać łącznie kilka przesłanek. Alkohol domowy korzysta ze zwolnienia z akcyzy tylko jeśli:

  1. Jest wyprodukowany przez osobę fizyczną
  2. Został wytworzony domowym sposobem
  3. Nie jest przeznaczony do sprzedaży
  4. Przeznaczony jest wyłącznie na użytek własny

Problematyczną pozostaje kwestia użytku własnego. Będzie to przede wszystkim konsumpcja własna, rodziny i gości. O ile warunki te wydają się być wciąż spełnione podczas przyjęcia urodzinowego, o tyle wydarzenie publiczne z pewnością wykracza już poza wąski katalog wyłączeń.

Nie ma też znaczenia czy impreza będzie zamknięta a alkohol podawany bezpłatnie. 

Na potrzeby własne…

 

 

Czy produkcja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

Czy produkcja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

NIE. Zgodnie z art. Art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym – produkcja wyrobów akcyzowych (w tym napojów alkoholowych) może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem jednak produkcji:

  • wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych,
    od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od
    kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów
    akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych
    zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że
    wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od
    akcyzy ze względu na przeznaczenie
  • mniej niż 1000 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, win uzyskanych
    z winogron pochodzących z upraw własnych, o których mowa w art. 17 ust. 3
    ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich,
    obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2016 r. poz. 859)
  • piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem
    przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży
  • mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego,
    dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od
    wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej
    od innego podmiotu
  • wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy
Czy niszczenie piwa w browarze wymaga zgłoszenia?

Czy niszczenie piwa w browarze wymaga zgłoszenia?

TAK. Podmiot przed dniem planowanego niszczenia piwa nieprzydatnego do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia informuje właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego o zamiarze ich niszczenia, podając datę i godzinę, rodzaj i ilość niszczonych wyrobów.

Czy rozliczając akcyzę na zasadzie przedpłaty mogę odliczać ubytki brzeczki?

Czy rozliczając akcyzę na zasadzie przedpłaty mogę odliczać ubytki brzeczki?

NIE. Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. a ustawy o podatku akcyzowym, ubytki wyrobów akcyzowych to wszelkie straty wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. Procedura zawieszenia poboru akcyzy jednakowoż łączy się bezpośrednio z prowadzeniem składu podatkowego. W związku z czym normy dopuszczalnych ubytków są ograniczone wyłącznie do rozliczenia akcyzy w składzie podatkowym.

Czy dodatki do piwa po fermentacji zmieniają wysokość akcyzy?

Czy dodatki do piwa po fermentacji zmieniają wysokość akcyzy?

NIE. Artykuł 3 ust. 1 dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych stanowi, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania piwa według skali Plato należy wziąć pod uwagę ekstrakt brzeczki podstawowej, nie uwzględniając przy tym substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych po zakończeniu fermentacji.

Czy destylacja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

Czy destylacja alkoholu musi odbywać się w składzie podatkowym?

NIE. Zgodnie z art. Art. 47 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym – produkcja wyrobów akcyzowych (w tym napojów alkoholowych) może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem jednak produkcji mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego, alkoholu etylowego, dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy.

Czy mikrobrowar powiązany kapitałowo z dużym browarem koncernowym może korzystać z obniżonej stawki akcyzy?

Czy mikrobrowar powiązany kapitałowo z dużym browarem koncernowym może korzystać z obniżonej stawki akcyzy?

NIE. Zgodnie z art. 4 ust. 2 dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych Państwa Członkowskie mają prawo stosować do piwa produkowanego przez niezależne, małe browary obniżone stawki podatku akcyzowego. Gdy browar jest powiązany kapitałowo z dużym browarem koncernowym nie jest spełniona przesłanka niezależności.

Preferencyjna stawka akcyzy na piwo: wyrok C‑285/14

Czy piwo może być wytwarzane z surowców innych niż słód?

Czy piwo może być wytwarzane z surowców innych niż słód?

NIE. Piwo to produkt, w którym głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji jest słód. Noty wyjaśniające dopuszczają do przygotowania brzeczki użycie pewnych ilości np. niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Składniki te mogą być jedynie dodatkiem. W Nomenklaturze Scalonej i w Notach wyjaśniających brak jest wskazania dopuszczalnego udziału procentowego składników niesłodowanych w piwie otrzymywanym ze słodu. Jednakże udział tych składników, stanowiących zgodnie z wyjaśnieniami jedynie dodatek, nie może powodować, że gotowy wyrób straci charakter piwa otrzymanego ze słodu (wyrok NSA I GSK 1948/15).

Czy browar produkujący mniej niż 200 tys. hl piwa rocznie może skorzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego?

Czy browar produkujący mniej niż 200 tys. hl piwa rocznie może skorzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego?

TAK.  Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego zwalnia się od akcyzy podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym wyprodukowali do 200 000 hl piwa – w wysokości 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki akcyzy określonej w art. 94 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym.

 

Niższa akcyza – fakty i mity