FreshMail.pl

Kategoria: KONSUMPCJA I DEGUSTACJE

Czy enoturystom można podać do degustacji wino bez banderoli?

Czy enoturystom można podać do degustacji wino bez banderoli?

NIE. Wino podawane gościom podczas degustacji musi być winem oficjalnie i legalnie wyprodukowanym zgodnie z przewidzianymi prawem procedurami. Przede wszystkim musi być to wina wyprodukowane w reżimie akcyzowym, od którego odprowadzono podatek (z banderolą). Podawanie podczas degustacji „wina domowego” nie wchodzi w grę – jako, że przekroczone zostają granice użytku własnego. Jedynym wyjątkiem może być wino niegotowe, w czasie fermentacji (dojrzewania) w kadziach – pokazywane turystom jako ciekawostka technologiczna wprost z kadzi. Obowiązek podatkowy w przypadku produkcji wina z upraw własnych, powstaje bowiem dopiero w momencie zakończenia produkcji, tj. na etapie produktu gotowego.


Świadczenie usług enoturystycznych

Czy żywienie enoturystów w gospodarstwie winiarskim wymaga zatwierdzenia z sanepidu?

Czy żywienie enoturystów w gospodarstwie winiarskim wymaga zatwierdzenia z sanepidu?

NIE. Zatwierdzenie zakładu nie jest wymagane od gospodarstw agroturystycznych. Sprawę tę można załatwić dokładnie w ten sam sposób jak w przypadku zgłoszenia w sanepidzie samej produkcji wina przez winiarza produkującego do 1000 hl wina z własnych upraw, rocznie. Wystarczającym dla prowadzenia działalności w zakresie produkcji i sprzedaży detalicznej wina jest sam wpis do prowadzonego przez sanepid rejestru zakładów podlegających kontroli. Przepisy te, wprowadzone w 63 ust 2. ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 2006 nr 171 poz. 1225)


Świadczenie usług enoturystycznych

Czy działalność gospodarstwa enoturystycznego wymaga rejestracji?

Czy działalność gospodarstwa enoturystycznego wymaga rejestracji?

NIE. Enoturystyka w swoim klasycznym wydaniu, to zasadniczo kwalifikowana forma agroturystyki. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców rejestracji działalności gospodarczej  nie wymaga  gospodarstwo agroturystyczne czyli działalność polegająca na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczeniu w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów (jak zwiedzanie winnicy czy degustacja wina). 


Świadczenie usług enoturystycznych

Czy alkohol może być rozdawany jako prezent?

Czy alkohol może być rozdawany jako prezent?

TAK. Ważne jest jedynie aby alkohol pochodził z legalnego źródła i jeśli przepisy tego wymagają posiadał banderolę. Alkohol przewieziony samodzielnie przez granicę w ramach limitu zwolnienia z akcyzy jak też alkohol wytworzony domowym sposobem, może być wykorzystany jedynie na własny użytek.

Czy prowadzenie degustacji alkoholu wymaga uzyskania zezwolenia?

Czy prowadzenie degustacji alkoholu wymaga uzyskania zezwolenia?

NIE. Zezwolenia w Polsce wydawane są jedynie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Sama organizacja degustacji ma najczęściej charakter usługi szkoleniowej lub prezentacji danego produktu. Mamy zatem do czynienia nie ze sprzedażą (czy też podawaniem) napoju alkoholowego lecz z działalnością promocyjną lub usługą szkoleniową, których przedmiotem uwagi są napoje alkoholowe. Naturalnie przy organizacji degustacji należy zważać na inne przepisy prawa w tej materii, takie jak choćby zakaz organizowania publicznych degustacji.


Nielegalne degustacje?

Czy na festynie można spożywać alkohol zakupiony u wystawców?

Czy na festynie można spożywać alkohol zakupiony u wystawców?

TAK. Strefa targów, jarmarków i podobnych imprez na którym dopuszczona została sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia w miejscu sprzedaży jest z zasady przeznaczona właśnie do tej konsumpcji przez wydającą zezwolenia gminę. Trzeba jednak mieć się na baczności by nie wyjść poza wyznaczoną strefę imprezy.

Nielegalne degustacje?

Czy można częstować domowym alkoholem podczas festynu?

Czy można częstować domowym alkoholem podczas festynu?

NIE. Z zastrzeżeniem omówionego poniżej wyjątku przewidzianego dla wyrobów domowych, produkcja alkoholu musi, co do zasady, odbywać się reżimie przewidzianym przez ustawę z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11).

Zwolniona z określonych prawem obowiązków produkcja domowa, musi jednak spełniać łącznie kilka przesłanek. Alkohol domowy korzysta ze zwolnienia z akcyzy tylko jeśli:

  1. Jest wyprodukowany przez osobę fizyczną
  2. Został wytworzony domowym sposobem
  3. Nie jest przeznaczony do sprzedaży
  4. Przeznaczony jest wyłącznie na użytek własny

Problematyczną pozostaje kwestia użytku własnego. Będzie to przede wszystkim konsumpcja własna, rodziny i gości. O ile warunki te wydają się być wciąż spełnione podczas przyjęcia urodzinowego, o tyle wydarzenie publiczne z pewnością wykracza już poza wąski katalog wyłączeń.

Nie ma też znaczenia czy impreza będzie zamknięta a alkohol podawany bezpłatnie. 

Na potrzeby własne…

 

 

Czy mogę przywieźć napoje alkoholowe spoza UE?

Czy mogę przywieźć napoje alkoholowe spoza UE?

TAK. Należy pamiętać, że tylko w ograniczonych ilościach. Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje, że będzie to 1 litr alkoholu etylowego powyżej 22% zawartości alkoholu, 2 litry alkoholu etylowego, wina musującego poniżej 22% zawartości alkoholu, 4 litry wina niemusującego oraz 16 litrów piwa.

CZY MOŻNA SPOŻYWAĆ ALKOHOL W POCIĄGU?

CZY MOŻNA SPOŻYWAĆ ALKOHOL W POCIĄGU?

NIE. Art. 14 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zabrania sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w środkach i obiektach transportu publicznego. Od tej zasady są mamy jednak dwa wyjątki:

Pierwszy wyjątek dotyczy wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach komunikacji krajowej, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa.

Drugi zaś, pociągów komunikacji międzynarodowej, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa w wagonach restauracyjnych i bufetach oraz w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia a także napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% alkoholu przy stolikach w wagonach restauracyjnych, w tym napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu tylko do posiłków.

FreshMail.pl