Kategoria: PRODUKCJA

Czy produkcja wyrobów winiarskich wymaga prowadzenia działalności gospodarczej?

Czy produkcja wyrobów winiarskich wymaga prowadzenia działalności gospodarczej?

TAK. Działalność gospodarcza w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów
winiarskich jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6
marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646) i wymaga uzyskania wpisu
do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu
wyrobów winiarskich. Wymagania w zakresie uzyskania wpisu do rejestru nie stosuje się do
producentów, którzy wyłącznie wyrabiają i rozlewają wino uzyskane z winogron
pochodzących z upraw własnych.

Art. 17 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690)

Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę korzystać z uproszczeń dla małych winiarzy?

Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę korzystać z uproszczeń dla małych winiarzy?

TAK. Warunkiem pozwalającym korzystać z pewnych uproszczeń przewidzianych dla małych producentów wina jest produkcja wina z winogron pochodzących z własnych upraw w ilości do 1000 hl rocznie. W przypadku gdy produkcja ta jest mniejsza niż 100hl można jednak takiej działalności nie prowadzić.

Czy nie będąc rolnikiem zarejestrowanym w KRUS, trzeba prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji wina?

Czy nie będąc rolnikiem zarejestrowanym w KRUS, trzeba prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji wina?

NIE. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646) wyłącza swoje stosowanie producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego, produkując wino z winogron pochodzących z upraw własnych. Nie wiąże jednak tego statusu z definicją rolnika w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.


Czy winiarz jest rolnikiem?

Czy na etykiecie można umieszczać nazwę dowolnej odmiany winorośli?

Czy na etykiecie można umieszczać nazwę dowolnej odmiany winorośli?

NIE. Umieszczenie nazwy odmiany może nastąpić jedynie po dokonaniu certyfikacji. Tę zaś można uzyskać wyłącznie dla odmian winorośli, które zostały sklasyfikowane w Międzynarodowym wykazie odmian winorośli i ich synonimów” prowadzonym przez Międzynarodową Organizację ds. Winorośli i Wina (OIV). Listę znajdziecie TUTAJ.


Z czego można robić wino?

Czy wino można produkować z każdej odmiany winorośli?

Czy wino można produkować z każdej odmiany winorośli?

NIE. Warunkiem koniecznym jest aby odmiany przeznaczone do produkcji wina należały do gatunku vitis vinifera lub ewentualnie pochodziły z krzyżówki gatunku vitis vinifera z innymi gatunkami rodzaju vitis. Wykluczone są też odmiany noah, othello, isabelle, jacquez, clinton i herbemont.

Zgodnie z art. 120a Rozporządzenia Rady (WE) nr 491/2009 z dnia 25 maja 2009 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku), państwa członkowskie Unii Europejskiej dokonują klasyfikacji odmian winorośli, które mogą być sadzone, sadzone ponownie lub szczepione na ich terytoriach dla celów produkcji wina. Obowiązek klasyfikacji odmian dotyczy jednak tylko państw, których roczna produkcja wina – obliczana na podstawie średniej produkcji w ciągu ostatnich 5 lat winiarskich – przekracza 50 000 hektolitrów.


Z czego można robić wino?

Czy do cydru można dodać gruszki?

Czy do cydru można dodać gruszki?

TAK.  Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690) dopuszcza dodatek gruszek  całych lub rozdrobnionych, soku gruszkowego lub zagęszczonego soku gruszkowego, jeżeli nie zdominują one w wyrobie gotowym smaku, koloru lub zapachu jabłek. Napój z samych gruszek to perry.

Czy wzbogacanie moszczu gronowego jest zawsze dozwolone?

Czy wzbogacanie moszczu gronowego jest zawsze dozwolone?

NIE. Wzbogacanie moszczu jest jedną z tzw. dopuszczalnych praktyk enologicznych, które wymienione zostały w załączniku nr VIII do ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 i zgodnie z definicją, stanowi proces polegający na uzupełnieniu naturalnej objętościowej zawartości alkoholu świeżych winogron, moszczu winogronowego, moszczu winogronowego w trakcie fermentacji, młodego wina w trakcie fermentacji oraz wina… poprzez (między innymi) dodanie sacharozy, zagęszczonego moszczu gronowego lub rektyfikowanego zagęszczonego moszczu gronowego. 

Obowiązuje jednak kilka zasad:

  • wzbogacanie jest możliwe jedynie gdy gdy Minister Rolnictwa wyrazi na to zgodę gdy warunki klimatyczne panujące w danym roku, stworzyły taką konieczność
  • zwiększenie naturalnej objętościowej zawartości alkoholu nie może przekroczyć 3%
  • wzbogacanie nie może zwiększyć całkowitej objętościowej zawartości alkoholu o więcej niż 11,5% (lub za zgodą Ministra Rolnictwa – 12% dla win czerwonych)
  • zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia zabiegu wzbogacania należy składać do Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych właściwego ze względu na miejsce wyrobu wina

Słodki problem