FreshMail.pl

Tag: banderole

Czy można częstować domowym alkoholem podczas festynu?

Czy można częstować domowym alkoholem podczas festynu?

NIE. Z zastrzeżeniem omówionego poniżej wyjątku przewidzianego dla wyrobów domowych, produkcja alkoholu musi, co do zasady, odbywać się reżimie przewidzianym przez ustawę z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11).

Zwolniona z określonych prawem obowiązków produkcja domowa, musi jednak spełniać łącznie kilka przesłanek. Alkohol domowy korzysta ze zwolnienia z akcyzy tylko jeśli:

  1. Jest wyprodukowany przez osobę fizyczną
  2. Został wytworzony domowym sposobem
  3. Nie jest przeznaczony do sprzedaży
  4. Przeznaczony jest wyłącznie na użytek własny

Problematyczną pozostaje kwestia użytku własnego. Będzie to przede wszystkim konsumpcja własna, rodziny i gości. O ile warunki te wydają się być wciąż spełnione podczas przyjęcia urodzinowego, o tyle wydarzenie publiczne z pewnością wykracza już poza wąski katalog wyłączeń.

Nie ma też znaczenia czy impreza będzie zamknięta a alkohol podawany bezpłatnie. 

Na potrzeby własne…

 

 

Czy można naklejać w Polsce banderole na alkohole sprowadzane z innych krajów UE?

Czy można naklejać w Polsce banderole na alkohole sprowadzane z innych krajów UE?

TAK. Należy jednak pamiętać, że banderole podatkowe co do zasady powinny zostać nałożone na opakowania jednostkowe z alkoholem poza Polską. Jednak Ustawa o podatku akcyzowym dopuszcza nakładanie banderol podatkowych na wyroby sprowadzane z innych krajów UE w Polsce jednak tylko w składzie podatkowym.

Skład podatkowy jest to magazyn, który posiada specjalne zezwolenie uzyskane od Naczelnika US na prowadzenie składu. Prowadzący skład musi przejść skomplikowaną procedurę,  złożyć specjalne zabezpieczenie podatku akcyzowego, prowadzić określone rejestry i ewidencje, ale w zamian może min. przechowywać określone wyroby akcyzowe, w tym alkohol, bez płacenia podatku akcyzowego, przyjmować wyroby w procedurze zawieszonego poboru akcyzy z innych składów i zza granicy i również naklejać banderole podatkowe na terenie składu.

Niestety jest to jedyny wyjątek w przypadku sprowadzania alkoholi z innych krajów UE dający możliwość naklejania banderol u nas w kraju.

Czy na wszystkie rodzaje opakowań wina należy nakładać takie same banderole?

Czy na wszystkie rodzaje opakowań wina należy nakładać takie same banderole?

NIE. Zgodnie z polskim ustawodawstwem aktualnie obowiązują dwa rodzaje banderol podatkowych służących do oznaczania „wyrobów winiarskich”:

– banderole IW/BP/1 (KW/BP/1 wyroby krajowe) służące do oznaczania opakowań do 0,5 litra wyrobów,

– banderole IW/BP/2 (KW/BP/2 wyroby krajowe) służące do oznaczania opakowań powyżej 0,5 litra wyrobów.

W przypadku win wzmacnianych (wyroby pośrednie) obowiązują również banderole nakładane na wyroby winiarskie, ale tylko jeżeli wino zawiera do 22% objętości alkoholu.

Przy zawartości powyżej 22% objętości alkoholu należy nakleić banderole na wyroby spirytusowe. Na opakowanie o pojemności do 0,2 litra – IS/BP/1 (KS/BP/1 wyroby krajowe), a na opakowania powyżej 0,2 litra –IS/BP/2 (KS/BP/2 wyroby krajowe).

Czy próbki alkoholu przesyłane nieodpłatnie z winnic z UE muszą mieć naklejoną banderolę?

Czy próbki alkoholu przesyłane nieodpłatnie z winnic z UE muszą mieć naklejoną banderolę?

TAK. Wszystkie alkohole podlegające obowiązkowi nakładania znaków akcyzy, sprowadzane zza granicy do Polski powinny mieć naklejone banderole podatkowe. Również w przypadku próbek otrzymywanych nieodpłatnie i nieprzeznaczonych do sprzedaży na każdej butelce musi się pojawić banderola podatkowa. W przypadku próbek należy wykonać wszystkie czynności jak przy „dostawie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy” (Art. 78 Ustawy o podatku akcyzowym).

FreshMail.pl