Kategoria: SPRZEDAŻ DETALICZNA I HURTOWA

Czy posiadając zezwolenie na sprzedaż detaliczną wina we własnym gospodarstwie, można sprzedawać to wino także przez internet?

Czy posiadając zezwolenie na sprzedaż detaliczną wina we własnym gospodarstwie, można sprzedawać to wino także przez internet?

NIE. Zezwolenie wydawane jest na tzw. punkt sprzedaży, czyli konkretne miejsce (w omawianym przypadku pod adresem miejsca wytworzenia wina, czyli winiarni). Sprzedaż może zostać dokonana wyłącznie w tym miejscu.


Sprzedaż alkoholu przez internet zakazana?

Czy można prowadzić sklep internetowy z alkoholem odbieranym w miejscu sprzedaży?

Czy można prowadzić sklep internetowy z alkoholem odbieranym w miejscu sprzedaży?

TAK. Orzecznictwo sądów polskich konsekwentnie potwierdza, iż nie jest dopuszczalna sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu ale uwagę swoją skupia na dostawie produktu. Sama sprzedaż wywołuje bowiem skutek w momencie wydania towaru klientowi a zatem przy dostawie, odbywa się poza lokalem przedsiębiorstwa na który wydane zostało zezwolenie. Odbiór osobisty napoju alkoholowego w sklepie, zarezerwowanego wcześniej on-line, nie budzi większych emocji.

Czy sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania koncesji?

Czy sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania koncesji?

NIE. Uzyskania koncesji w naszym kraju wymaga jedynie działalność w zakresie:

  1. poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla;
  2. wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjn
  3. wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
  4. przesyłania dwutlenku węgla w celu jego podziemnego składowania;
  5. ochrony osób i mienia;
  6. rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych;
  7. przewozów lotniczych;
  8. prowadzenia kasyna gry.

Na sprzedaż alkoholu wydawane są zezwolenia 😛


Koncesje w Polsce

Czy można iść do więzienia za sprzedaż alkoholi wytworzonych domowym sposobem?

Czy można iść do więzienia za sprzedaż alkoholi wytworzonych domowym sposobem?

TAK. Alkohol wytwarzany domowym sposobem (wina, piwa, cydry, itp. wyroby fermentowane oraz nalewki na zakupionym legalnie alkoholu) może służyć jedynie potrzebom własnym (konsumpcji z rodziną i przyjaciółmi) i nie może być przeznaczony w żadnym wypadku na sprzedaż. Warto jednak przypomnieć, że zasada ta nie dotyczy wyrobów destylowanych, które nie mogą być produkowane co do zasady nawet na użytek własny!

W omówionej w pytaniu sytuacji mamy do czynienia nie tylko ze sprzedażą alkoholu bez stosownego zezwolenia czyli przestępstwem określonym w art. 43. 1. ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom,
podlega grzywnie – ale ze zbiegiem wielu czynów zabronionych, z których najpoważniejsze dotyczą wyrobu napojów alkoholowych bez wymaganych wpisów do stosownych rejestrów oraz naruszenia obowiązku zapłaty podatków:

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690)

Art. 81. 1. Kto bez wymaganego wpisu do rejestru wyrabia lub rozlewa wyroby
winiarskie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do
roku.

Ustawa z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz.U. 2001 nr 31 poz. 353)

Art. 12a. 1. Kto bez wymaganego wpisu do rejestrów, o których mowa w art. 3
ust. 1 i 2, wyrabia, skaża, oczyszcza lub odwadnia alkohol etylowy albo wytwarza
wyroby tytoniowe – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do
roku.

Ustawa z dnia 18 października 2006 r. o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz.U. 2006 nr 208 poz. 1539)

Art. 44. 1. Kto bez wymaganego wpisu do rejestru wyrabia lub rozlewa napoje
spirytusowe, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do
roku.

W omawianym przypadku będzie też miało miejsce wprowadzanie do obrotu produktów akcyzowych od których nie zapłacono akcyzy i których nie oznaczono znakami akcyzy o czym traktuje rozdział 6 kodeksu karnego skarbowego – przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji.

Naruszone zostaną także obowiązki zapłaty podatków dochodowych, podatku VAT, wymogi sanitarne oraz szereg pomniejszych przepisów w zakresie legalnej produkcji napojów alkoholowych przeznaczonych na sprzedaż.

Czy posiadając jedynie zezwolenie detaliczne można sprzedać alkohol na fakturę przedsiębiorcy, który nie ma żadnego zezwolenia?

Czy posiadając jedynie zezwolenie detaliczne można sprzedać alkohol na fakturę przedsiębiorcy, który nie ma żadnego zezwolenia?

TAK. Zezwolenie detaliczne na sprzedaż napojów alkoholowych upoważnia nas do sprzedaży alkoholu każdemu podmiotowi. Ograniczenia obejmują jednak jego nabywcę, który alkohol może skonsumować lub podarować w prezencie lecz nie może go odsprzedać.

 

 

CZY MOŻNA SPRZEDAWAĆ ALKOHOL PODCZAS IMPREZY MASOWEJ?

CZY MOŻNA SPRZEDAWAĆ ALKOHOL PODCZAS IMPREZY MASOWEJ?

TAK. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z at. 8a ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych dopuszcza sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów
alkoholowych (z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka) zawierających jednak nie więcej niż 3,5% alkoholu. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych mogą odbywać
się nadto wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Czy ubiegając się o zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych konieczne jest zatwierdzenie lokalu przez sanepid?

Czy ubiegając się o zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych konieczne jest zatwierdzenie lokalu przez sanepid?

TAK. Zgodnie z art. 18 ust. 6 pkt 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2015 r. poz. 594 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 65).

Czy producent piwa jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi w każdym przypadku?

Czy producent piwa jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi w każdym przypadku?

NIE. Producent piwa jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, tylko jeżeli zbywa swoje wyroby przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia, o których mowa w art. 18 ust. 1.  ustawy o wychowaniu w trzeźwości – tj. zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.